ביקורתיות

ביקורתיות היא שיפוטיות ובחינה מוקפדת של אדם את איכותם, רמתם וחוקיותם של רעיונות, מעשים, מוצרים, התנהגות ועוד. ביקורתיות מקורה במודעות והקבלת ה״אחר״ לעצמיותך ולאידיאלים שלך, אך היא בקלות יכולה להפוך ל״מחלה של ממש״ כשהיא הופכת מוגזמת. ביקורתיות צריכה להיות מדודה ומלווה בהפנמה כי לא תמיד האחר ינהג, יחשוב ויעשה דברים כפי שהיינו רוצים, וזה בסדר.

הצטרפו לאלפי אנשים שהורידו את הייעוץ החינמי לזוגות כלים, סרטונים ותובנות לשיפור מיידי דנה שלחי לי את המדריך במתנה
052-617-33-23
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ

  חשיבותה של ביקורתיות במערכת יחסים זוגית

  ראייה ביקורתית היא חשובה היות והיא נובעת ממודעות עצמית ושאיפה לטוב ביותר, כפי שאנו רואים אותו. יחד עם זאת, הגבול בין ראייה ביקורתית בריאה ונכונה לבין ביקורתיות יתר הוא דק, וכשהאחרון נשבר ומתבטא בביקורתיות מוגזמת, יש לדבר השפעה על השגרה ככלל, על המציאות של האדם הביקורתי, ועל מערכות יחסים בפרט. ביקורתיות יתר תגרום לאדם לחוש חוסר שביעות רצון תמידי מהסובב אותו, ואף עשויה לגרור אצלו שיפוטיות ממשית שתרחיק ממנו אנשים. במערכת יחסים חשוב לשמור על ראייה ביקורתית מכיון שזו יכולה לתעל את הקשר, אך אסור לשכוח כי בן הזוג שאנו נמצאים עמו נבחר על ידנו, על הטוב שבו ועל הרע שבו. ביקורתיות יתר כלפי ה״רע״ שלו היא הרסנית.

  העדר ביקורתיות במערכות יחסים

  העדר ביקורתיות בקשר הוא גם מצב לא בריא. חשוב מאוד להקפיד להתבונן על הקשר בראייה מפוקחת, ולבחון האם הוא בריא ועושה אותנו מאושרים. חשוב מאוד במערכות יחסים להבין ולדרוש את שמגיע לנו הן מהקשר והן מבן הזוג, ולפיכך הביקורתיות היא חשובה. יחד עם זאת, חשוב לשמור עליה מדודה ומאוזנת, פן תהפוך למוגזמת ותקשה לא רק על חיינו אלא תוכל אף לפגוע בקשר. היעדר ביקורתיות בקשר עשוי להתפרש בקבלה של המצב כמות שהוא, גם אם הינו רע, וזוהי הבעייתיות.

  חשיבותו של טיפול מקצועי לטובת שיפור המצב

  בקשר שבו יש ביקורתיות יתר או לחלופין חוסר מוחלט בביקורתיות, ישנו צורך בטיפול או אימון מקצועי של יועץ זוגיות. שני המצבים שתוארו אינם בריאים, ועשויים לגבות מחיר קשה מהקשר או אף להסתיים בפרידה. מנטור זוגי מקצועי, יוכל להציע טיפים ודרכים שונות לאיזון הביקורתיות בקשר, ובכך למנוע השלכות חמורות בעתיד. איזון נכון ומדוד של ביקורתיות בריאה בקשר תהפוך אותו ליציב, בריא וטוב עבור שני בני הזוג.

   

  f g y