אינדקס תכונות

מכורח היותנו בני אנוש הנבדלים זה מזה החל מהמראה וכלה בתפיסות החיים, כניסה אל מערכות יחסים מכל סוג, ולא בהכרח רומנטיות, מהווה מעין ״ריקוד״ בו כל צד מביא את עצמו, ואט אט נבנה הקשר.
מערכות יחסים שעונות רבות על העדפות ובחירות מודעות שאנו מתנהלים לפיהן, כמו תחביבים, מקצוע, דעה פוליטית ועוד, אך ישנו מרכיב עיקרי בהן שאיננו בהכרח מודע או ניתן לשינוי. מרכיב משמעותי זה הוא אינדקס התכונות שלנו.
בהתאם לתכונות שאנו ניחנים בהן, אנו מתנהגים כלפי אחרים ויוצרים מערכות יחסים שונות זו מזו עם כל אחד מהסובבים אותנו. התכונות שלנו גורמות לנו להימשך לאנשים מסוימים, להסתייג מאחרים, להרגיש בנוח או לא בנוח, ובכלליות להסתדר או שלא, עם בני אדם אחרים עימם אנו מקיימים אינטראקציה.
עמוד זה פורט עבורכם ״אינדקס״ תכונות והסבר מפורט על שלל התכונות האנושיות הקיימות.

הצטרפו לאלפי אנשים שהורידו את הייעוץ החינמי לזוגות כלים, סרטונים ותובנות לשיפור מיידי דנה שלחי לי את המדריך במתנה
052-617-33-23
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ

  נמרצות

  נמרצות היא אלמנט מאוד חשוב במערכות יחסים שכן היא מתבטאת באנרגיה, אופטימיות ועשייה. שלושת האחרונים הינם ביטויים אופטימיים המכניסים לשגרה ולהתנהלות הכללית הרבה אור ופרודקטיביות, ולפיכך אנשים נמרצים ייתרמו רבות לקשר בו הם נמצאים ויגרמו לעניין, הנעה והנאה ביחסים עצמם.

  מסירות

  מערכת יחסים זוגית מחייבת מסירות, והיא מה שהופכת אותה למעשה לקשר זוגי חזק, איתן ובריא שנותן תחושה של בטחון. מסירות בין בני זוג היא אחד מהאלמנטים החשובים בביסוס קשר טוב, אוהב ומחבק.

  חריצות

  מערכת יחסים שבה בני הזוג הינם חרוצים תהא טובה ובריאה. אנשים נמשכים לאנשים חרוצים, ואף ״מהופנטים״ מהם. חריצות היא דבר שמעורר השראה ואף הופך למדבק במובן הטוב של המילה.

  בלבול

  בלבול מתבטא בחוסר החלטיות או עקביות במובנים שונים בחיים. במערכות יחסים אפוא, בלבול הוא דבר בעייתי שכן הוא עשוי להתפרש בצורה לא נכונה. אם אחד מבני הזוג מבולבל או מפגין חוסר החלטיות לגבי ההתנהלות שבשוטף או בנקודות קריטיות יכול הצד השני לפרש זאת כחוסר אסרטיביות, העדר ביטחון עצמי , תחושה של תקיעות שמובילה להעדר שיח מתוך נקודת הנחה שאין ערך מוסף לדעה של האחר כי הוא מבולבל ולא החלטי.

  טיפוח מערכת יחסים

  טיפוח הוא אלמנט הכרחי במערכת יחסים שרוצה להתקדם ולהשתפר. מערכת יחסים יש לטפח בכל עת, ולא היא תנבול. גם אם בני הזוג מבלים כבר זמן רב יחד, חשוב מאוד להמשיך ולטפח הן את עצמם והן את הקשר, משום שהדבר מחזק את החיוניות והחיות שבמערכת היחסים, ושומר עליה לאורך זמן.

  סדר

  גם עבור אנשים מבולגנים שהסדר לא בא להם בקלות, חשוב מאוד לזכור כי לסדר יש חשיבות בתוך מערכות יחסים, מתוקף היותן מבוססת על אנשים שונים שחולקים דבר מה יחד. זוג שחי יחד או שוהה זמן רב זה במחיצתו של זה, יחיה חיים נעימים ושלווים יותר אם ההתנהלות תהיה מסודרת.

  מפוזרות

  קשר שבו אחד מבני הזוג מבולגן, לא מסודר ולא מתנהל בצורה אחראית ומסודרת, יהיה ככל הנראה רווי ריבים וכעס. אי סדר הינו בעייתי במיוחד כשמדובר במערכת יחסים בה שני הצדדים כרוכים זה בזה, וחיים זה לצד זה.

  שחצנות

  שחצנות במערכת יחסים תהא בעייתית, מכיון שקשה לחיות לצד אדם שחצן. חיים שכאלו יהיו תמיד רווי בעיות, מכיון ששחצנות של בן/בת זוגך עשויה לגרום לך להעריך את עצמך פחות, ולהאדיר את האחר שלא בהכרח לצורך, או לא ממקום נכון.

  ותרנות

  ותרנות צריכה לקבל מקום מאוזן בעל שווי משקל נכון ומדוד בכל סוג של מערכת יחסים. מצד אחד לדעת לוותר ולהתגמש כשצריך, עבור אלו שאנחנו אוהבים, ומצד שני לדעת לעמוד על שלנו כשאנחנו מבינים שהדבר באמת מאוד חשוב לנו.

  נאמנות

  מערכות יחסים בהן אין נאמנות של אחד הצדדים, וודאי אם של שניהם, תהיינה לקויות מן היסוד ורוויות מתחים, ריבים וכאב. קשה מאוד להישאר בזוגיות עם אדם שאינך סומך עליו, גם אם אתה אוהב אותו מאוד.

  בזבזנות

  בזבזנות יכולה מאוד ליצור מתחים בתוך היחסים. הקושי יכול לבוא לידי ביטוי בצורה כלכלית וגם ברמת האמון בבן או בת הזוג.

  חסכנות

  במערכות יחסים משפחתיות במיוחד, ישנו צורך לחשוב בצורה חסכנית, בייחוד במציאות היקרה והלא פשוטה שאנו חיים בה. בני זוג והורים צעירים חייבים לבסס את עצמם ואת העוגן הכלכלי המשפחתי, והדבר כרוך בחשיבה חסכנית ובחישוב הוצאות נכון.

  צייתנות

  במערכות יחסים הקשורות לעבודה או ללימודים, כמו גם מערכות יחסים שבתוך המשפחה בין הורים לילדים, צייתנות היא אלמנט חשוב. ילדים צריכים להקשיב להוריהם כמו שעובדים צריכים להקשיב לבוס שלהם.

  קפדנות

  קפדנות מוגזמת במערכות יחסים עשויה להיות בעייתית,מתישה ומתסכלת ולגרום לריחוק ותחושה שאין עם מי לדבר ושהחיים סובבים את הנושא של קפדנות, אם זה בזמנים, ניקיון, חינוך,טקסים ועוד.

  עקשנות

  כאשר אחד מבני הזוג או במקרה הגרוע שניהם, ניחנים בעקשנות מוגברת, הדבר בעייתי מאוד לקשר. במסגרת חיים משותפים, חינוך ילדים, ניהול בית וגם קשר שאיננו ממוסד, ישנן פעמים רבות בהן צריך להתפייס ולוותר, זהו חלק הכרחי ממערכת יחסים ואינטראקציה עם בני אנוש.

  סבלנות

  במערכת יחסים מכל סוג, בין אם מדובר ביחסי עבודה, יחסי הורים-ילדים או קשר בין בני זוג, הסבלנות היא תכונה אנושית שנעים לחיות עם אנשים הניחנים בה.

  רגזנות

  במערכות יחסים קשה מאוד להתנהל לצד אדם רגזן,רוטן שיש לו התפרצויות כעס מכיון שהדבר יכול לעייף, להתיש, להעציב או למרבה האירוניה לעצבן. חשוב לזכור כי ל בני האדם מתעצבנים, כועסים וזועפים לעתים, אך השאלה היא המידתיות והעוצמה

  קמצנות

  במערכת יחסים זוגית, המבוססת על קרבה ושיתוף מוחלט בין שני אנשים, קמצנות עשויה לחסל את הרצון בהמשך היחסים.

  פחדנות

  כולנו מונעים מפחדים ולא תמיד מהרצונות שלנו, פחד יכול לקבע אדם ולמנוע ממנו להתקדם בחייו האישיים, הזוגיים ובעבודתו

  סקרנות

  במערכות יחסים, סקרנות משחקת תפקיד חשוב. מערכת יחסים זוגית טובה היא כזו אשר בני הזוג סקרנים ללמוד ולגלות אחד על השני, ואינם אדישים אחד לשני. סקרנות מביאה איתה עניין ותוכן.

  דברנות

  במערכת יחסים ובכל אינטרקציה בינאישית, נטייה מוגזמת לדברנות היא בעייתית. הדבר עשוי להתפרש כמעיק, מעייף ויש שיפרשו זאת גם כחוסר התעניינות באחר. יחד עם זאת, שתקנות שהיא ההפך מדברנות גם היא בעייתית בקשר.

  חשדנות

  חשדנות במערכת יחסים היא כמו רעלף ופוגעת בשני הצדדים. מצד אחר, זה שחושד נמצא תמיד בספק, בחרדה ובפחד בשל החשדות שהוא מחזיק בהם לגבי הבן זוג. מצד שני, הצד שחושדים בה נפגע גם הוא ויכול להעלב או להפגע מכך שהפרטנר שלו לא סומך עליו, מטיל את אמינותו בספק ומעמיד אותו ״במבחנים״.

  דייקנות

  מערכת יחסים זוגית תובעת הגעה משותפת של בני זוג לאירועים, מפגשים וגם סתם דייטים או בילויים שבשגרה. כאשר אחד מבני הזוג איננו דייקן בצורה מובהקת, מאחר כמעט תמיד ובכך גורם לצד השני להמתין או לאחר בגללו, עשויים לעלות ריבים רבים.

  עצלנות

  במערכת יחסים מכל סוג, בין אם אינטראקציה של קולגות לעבודה, בין אם יחסי משפחה וודאי שבקשרים זוגיים המבוססים על חלוקת מטלות ויצירה משותפת של שגרת חיים, עצלנות נתפסת כשלילית ובעייתית.

  קולניות

  קולניות אצל אחד משני בני זוג אינה בהכרח דבר רע או טוב, השאלה שצריך לשאול היא כיצד זו מתפרשת ונתפסת בעיניי הצד השני. למשל, אם אחד הצדדים מתבטא בצורה קולנית, והצד האחר בקשר לא אוהב זאת עלולים לצוף בעיות ומתחים.

  אנושיות

  אנושיות במערכת יחסים משמע להבין שבן הזוג שלך הוא בן אדם קודם כל, וככזה ראוי ליחס מכבד. מי שאיננו מגלה אנושיות כלפי בן/בת זוגו, קשה להאמין כי ישרוד במערכת יחסים זוגית.

  יסודיות

  אורח חיים זוגי המשלב פשרות, חלוקת עבודה ומטלות משותפות שמשרתות את שני בני האדם, מחייב ביצוע יסודי של שניהם. כאשר אחד מבני הזוג לא מבצע את המוטל עליו בצורה יסודית, ובשפת היוםיום ״מחפף״, הדבר מעיד על זלזול, ובשל כך יכול לגרור ריבים וכעסים.

  חברותיות

  אנשים לא חברותיים או סגורים חברתית ייתקלו בקשיים יותר מאנשים חברותיים בבניית מערכות יחסים ויצירת קשר זוגי. לאנשים לא חברותיים קשה מאוד להיפתח בפני אנשים חדשים, והדבר מתבטא גם בהיכרותם בני זוג חדשים.

  ביקורתיות

  ראייה ביקורתית היא חשובה היות והיא נובעת ממודעות עצמית ושאיפה לטוב ביותר, כפי שאנו רואים אותו. יחד עם זאת, הגבול בין ראייה ביקורתית בריאה ונכונה לבין ביקורתיות יתר הוא דק, וכשהאחרון נשבר ומתבטא בביקורתיות מוגזמת, יש לדבר השפעה על השגרה ככלל, על המציאות של האדם הביקורתי, ועל מערכות יחסים בפרט.

  נדיבות

  הרגיש שבן/בת הזוג שלך ״מתחשבן״ איתך על הוצאות כלכליות ו/או שימוש ברכוש שהוא פרטי שלו, יכול להיות מעיק, מעצבן ואף הרסני לקשר. אין אנו אומרים כי שני הצדדים צריכים להרעיף רכוש וממון אחד על השני בכל עת, אך נדיבות כללית חייבת לקבל ביטוי בקשר שכן היא יוצרת אינטימיות, מחזקת ועוטפת.

  עדינות

  מערכות יחסים עם אנשים עדינים יכולות להתפרש אחרת בקרב שני הצדדים, ולפיכך לגרור התנהגויות שונות. מצב בו מתקיימת מערכת יחסים עדינה ונעימה ששני הצדדים יוצרים ואחראים לה הוא מצב אידיאלי.

  אלימות

  אדם אלים הנמצא במערכת יחסים יבטא בשלב כזה או אחר את יצר האלימות שלו באיזשהו אופן. מערכת יחסים אינטימית בין בני זוג שיש בה מאפיינים אלימים יכולה להוות סכנה של ממש, והינה מאוד לא בריאה.

  יציבות נפשית

  יציבות נפשית מאפשרת לנו לבחון, להרגיש ולחיות את שקורה לנו בצרוה מבוקרת, מודעת ופורפורציונלית. בשל כך, במערכות יחסים זוגיות בפרט יש ליציבות נפשית חשיבות רבה.

  אמינות

  היעדר אמינות בקשר זוגי עשוי להציף חשדות על בגידות, לעורר מתחים וכעסים חסרי בסיס, ולהפוך את מערכת היחסים ללא יציבה, לא מאוזנת ואף פוגענית.

  מאמרים הכי נצפים

  f g y